Gorąco? – Może czas wyczyścić wentylator?

05Lip, 2019

Okres wakacyjny rozpoczął się już na dobre, a z nim gigabajty zdjęć, filmów, time-lapsów, relacji i wiele więcej. Mimo, że żyjemy w czasach przetrzymywania plików w „chmurze”, mamy swego rodzaju trend do zgrywania wakacyjnych materiałów na laptopa, którego nie może nam zabraknąć w wakacyjnym ekwipunku. O ile nieodłącznym urządzeniem, dzięki któremu możemy dzielić się materiałami na mediach społecznościowych, przeglądać zasoby Internetu czy oglądać filmy na popularnych serwisach jest smartfon, nie zapominajmy, że dla zachowania lepszego komfortu pracy część czynności po prostu wygodniej jest nam wykonać na laptopie/notebooku. W takich sytuacjach nie chcemy, aby nasz sprzęt nagle odmówił posłuszeństwa, dlatego warto zadbać, aby nie uległ on jednej z najczęstszych usterek jaka trafia do naszego serwisu IT właśnie w okresie wakacyjnym, a jest nią nadmierne przegrzewanie.  

 

Jak temu zaradzić? 

Czynników wpływających na ten fakt jest co najmniej kilka. W tym artykule poruszymy temat najpopularniejszego winowajcy jakim jest… 

…zapchany kurzem albo uszkodzony wentylator odprowadzający ciepłe powietrze z radiatora. Obecnie producenci urządzeń mobilnych prześcigują się w tym, aby ich urządzenia były jak najbardziej wydajne. Niestety wraz ze wzrostem wydajności, musimy liczyć się z nieuniknionym efektem ubocznym jakim jest wzrost temperatury na takich układach jak: procesor (CPU), karta graficzna (GPU), chipset oraz wiele innych. Aktualnie najpopularniejszym sposobem na odprowadzenie ciepła jest zastosowanie ciepłowodów (heatpipe) łączących wspomniane układy z radiatorem, który z kolei przy pomocy wentylatora oddaje nadmiar temperatury poza obudowę laptopa. Ten sposób obniżenia temperatury urządzenia nazywany jest mianem “chłodzenia aktywnego”, ze względu na element aktywny, czyli wentylator. 

Może to na tyle technicznego bełkotu, a przejdźmy do bardziej “życiowych” scenariuszy :). Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie jesteśmy właścicielami nowo zakupionego laptopa. Jak wygląda jego użytkowanie? Z racji, że jest to urządzenie przenośne, często zmieniamy jego miejsce pracy począwszy od łóżka w sypialni, pokój dzienny, zdarza się go zabierać do znajomych, na uczelnię itp. Laptop ze względu na mobilność w takich sytuacjach sprawdza się idealnie, ale niestety częste zmiany miejsca użytkowania negatywnie odbijają się na układzie chłodzenia. Drobinki kurzu zasysane są wraz z chłodnym powietrzem celem obniżenia temperatury notebooka i mają tendencję do gromadzenia się na radiatorze. Zmienne warunki oznaczają też narażenie sprzętu na zmianę wilgotności, która w połączeniu z drobinkami kurzu powoduje powstawanie “kożuchów” na żeberkach radiatora znacznie ograniczających swobodny przepływ powietrza pozbawiając urządzenie czynnika chłodzącego.  

 

Jakie są objawy przegrzewania się laptopa? 

Oczywistym skutkiem jest znaczne podwyższenie temperatury obudowy komputera, zwiększa się jego głośność przez zwiększenie prędkości wentylatora chcącego schłodzić urządzenie. Dodatkowo mogą wystąpić nietypowe zachowania sprzętu jak samoistne wyłączanie, występowanie artefaktów graficznych na ekranie czy zawieszanie się laptopa z poziomu systemu. W najgorszym wypadku uszkodzeniu ulega procesor, karta graficzna (BGA) lub chipset, co skutkuje nieuruchomieniem się urządzenia. 

 

Jak się przed tym chronić?

Jeśli sprzęt używany jest w warunkach domowych zaleca się przynajmniej raz do roku poddać wentylator konserwacji. Natomiast gdy sprzęt użytkowany jest w różnych miejscach, a używany jest średnio 6-8h dziennie, zaleca się przeprowadzić konserwację raz na pół roku. 

Jeżeli Twój laptop ma objawy opisane powyżej, bądź chcesz zadbać o swój sprzęt przeprowadzając konserwację, zapraszamy do naszego serwisu sprzętu IT, gdzie profesjonalnie dokonamy wyczyszczenia układu chłodzenia. Dzięki temu zabiegowi znacznie wydłuży się żywotność sprzętu, a dodatkowo można uniknąć kosztów wynikających z uszkodzeń wywołanych nadmierną temperaturą.