Każdy z nas marzy o tym, aby kupić raz urządzenie i cieszyć się nim jak najdłużej. O ile takie założenie jest jak najbardziej zrozumiałe, gorzej z jego realizacją. Jako konsumenci z roku na rok stajemy się coraz bardziej świadomi, co za tym idzie cena nie stanowi głównego kryterium zakupu.
Obecnie zwracamy większą uwagę na jakość produktów. Mówiąc o jakości mamy tu na myśli między innymi materiały/tworzywa z jakich zostały wykonane urządzenia, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy żywotność akumulatorów. Kolejnym kryterium jest dostępność serwisów gwarancyjnych i pogwarancyjnych producenta, czas ewentualnej naprawy uszkodzonego sprzętu oraz dostępność części zamiennych. Jako trzecia wytyczna dopiero pojawia się cena. Bardzo cieszy nas fakt, że społeczeństwo kupuje świadomie i zna swoje prawa konsumenta.
Mimo wszystko posiadacze laptopów, netbooków, ultrabooków mogą znacznie wydłużyć okres ich bezawaryjnego działania, stosując się do prostych zasad. Najważniejsze naszym zdaniem sposoby przedstawiamy poniżej.
1. Dbaj o optymalną temperaturę pracy laptopa.
Czytelnicy naszego bloga zapewne pamiętają jeden z naszych pierwszych wpisów, dotyczący przegrzewania się laptopów. Następuje ono w wyniku braku konserwacji układu chłodzenia i wentylatorów. Jeżeli nie zapoznaliście się jeszcze z treścią artykułu, zapraszamy do lektury:
https://serwicepc.pl/goraco-moze-czas-wyczyscic-wentylator/
Jakie czynniki wpływają na wysoką temperaturę laptopa?
Przede wszystkim obciążenie sprzętowe. Występuje ono w przypadku, gdy korzystamy z wymagających gier lub wykonujemy złożone operacje. Wydzielana jest wtedy wysoka temperatura, którą generują głównie takie podzespoły jak procesor oraz karta graficzna. Powoduje to, że producenci laptopów tworzą wiele rozwiązań mających na celu efektywne odprowadzanie ciepła z wyżej wymienionych komponentów.
Wraz z rozwojem technologii wzrastają wymagania gier i aplikacji, wobec czego ciężko jest kupić sprzęt, który zapewni najwyższą wydajność na lata. W sytuacji kiedy trudno zaproponować satysfakcjonujące rozwiązanie, warto rozważyć zakup wydajniejszego, a co za tym idzie często droższego produktu, który skutecznie odwlecze w czasie zakup kolejnego laptopa.
2. Konserwuj laptopa regularnie.
Jak to mówi przysłowie „Polak mądry po szkodzie”, a oznacza to tyle, że dopóki coś działa nic z tym nie robimy. Jak wspomnieliśmy w pierwszym punkcie, ważne podzespoły generują znaczne ilości ciepła, a za jego odprowadzenie odpowiadają wydajne układy chłodzenia. Niestety częste przemieszczanie, zmiany otoczenia czy czynniki takie jak wilgotność lub duża ilość kurzu w powietrzu, powodują tworzenie się filcu na żeberkach radiatora odpowiedzialnego za oddawanie ciepła na zewnątrz obudowy. Wspomniany filc skutecznie uniemożliwia swobodny przepływ powietrza z wentylatora, co w efekcie kończy się samoistnym wyłączeniem laptopa, a w skrajnych sytuacjach przegrzaniem/uszkodzeniem komponentów.
Aby zapobiegać tego typu usterką warto wykonywać okresową konserwację sprzętu, która polega na oczyszczeniu układu chłodzenia (wentylator + radiator). Temu zabiegowi towarzyszy wymiana past termoprzewodzących i termopadów, co dodatkowo usprawnia wymianę ciepła. Nasz serwis sprzętu IT zajmuje się kompleksową konserwacją urządzeń, a pełną ofertę usług możecie przejrzeć na stronie:
3. Trzymaj laptopa na płaskiej i twardej powierzchni.
Naszym zdaniem nie ma osoby, która chociaż raz nie użyła laptopa będąc w łóżku. O ile miło jest nam spędzać czas pod kołdrą oglądając film, to nasz komputer nie odwzajemnia tego. Brak optymalnego przepływu powietrza wynikającego z położenia urządzenia na miękkiej powierzchni powoduje nie tylko przegrzanie, ale również wzmożone przedostanie się kurzu do wentylatora.
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie podkładki w postaci np.: zeszytu z twardą okładką. Jeżeli jednak dysponujemy pewnym zasobem gotówki, ciekawą propozycją będzie zakup podstawki chłodzącej lub składanego stolika. Zastosowanie takich akcesoriów nie dość, że polepszy jakość korzystania z urządzenia to dodatkowo uchroni je przed przegrzaniem.
4. Nie korzystaj z laptopa cały czas na zasilaczu.
Obecne laptopy żegnają się już z bateriami litowo-jonowymi, które charakteryzowało legendarne „zerowanie baterii”. Obecne ogniwa litowo-polimerowe nie wymagają już wykonywania tej czynności i znacząco nie obniżają swojej pojemności za każdym cyklem ładowania.
Jeżeli chcemy zachować dłuższą żywotność baterii, warto pilnować aby całkowicie nie rozładować akumulatora oraz nie korzystać z laptopa przy pełnym naładowaniu podpiętym do zasilacza.
5. Noś etui, torbę lub plecak.
O ile wzorowo będziemy dbać o optymalną temperaturę, konserwować i czyścić naszego laptopa, konieczne jest pamiętanie o jego ochronie zewnętrznej. Najprostszym zabezpieczeniem urządzenia jest zakup etui lub torby. Rozwiązanie to ułatwi transport produktu i jest w stanie uchronić go przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy wilgoć. Mniej poręcznym wydaje się być zakup plecaka, aczkolwiek wygoda przenoszenia laptopa uzależniona jest od gustu i preferencji jego właściciela.
6. Sprzęt to nie wszystko! Zadbaj o dobrą kondycję systemu.
Długą żywotność sprzętu w ogólnym rozumieniu lubimy interpretować jako dobry stan wizualny i techniczny. Pomijamy jednak kwestie związane z oprogramowaniem systemowym i zainstalowanymi aplikacjami. W Naszym serwisie duży odsetek napraw związany jest z problemami sprzętowymi wywołanymi przez źle działające programy czy wirusy. Jak temu zaradzić? Jest jedna odpowiedź- antywirus.
Powstał pewien mit związany z tym, że antywirus spowalnia system operacyjny. Poniekąd to prawda, ale tylko wtedy kiedy wykonuje skanowanie systemu oraz podczas aktualizacji. Pamiętajmy, antywirus ma na celu nas chronić i to, że karta w chrome odpali nam się trochę wolniej podczas cyklicznego skanowania systemu, przy odrobinie zdrowego rozsądku nie powinno przeszkadzać użytkownikom. Niektóre wirusy mogą powodować usterki sprzętowe takie jak uszkodzenie dysku twardego czy pamięci RAM. Dlatego warto zapobiegać tego typu zdarzeniom.
7. Zarządzaj danymi na dysku.
Wydaje nam się, że zdecydowana większość użytkowników laptopów korzysta już z nośników SSD w swoich laptopach, a jeżeli nie to zapraszamy do zapoznania się z wpisem poświęconym temu tematowi:
https://serwicepc.pl/czas-na-zmiany-poznaj-korzysci-z-wymiany-dysku-hdd-na-ssd/
O ile nośniki SSD mają wiele zalet, posiadają też swój mankament, a jest nim ilość cykli zapisu. Innymi słowy, im więcej wykonujemy operacji zapisu/odczytu na dysku SSD, tym szybciej się on eksploatuje. Aby tego uniknąć warto rozsądnie rozdysponować miejscem na dysku tak, aby maksymalnie ograniczyć ilość operacji. Jednak jeżeli jest to już wymagane to dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dysk HDD.
Liczymy, że informacje przekazane w tym artykule będą przydatne i zastosowanie ich w praktyce pozwoli wam dłużej cieszyć się swoim urządzeniem. Zastosowanie się do jednej z naszych propozycji optymalizacji sprzętu z pewnością wpłynie na komfort użytkowania laptopa jak i jego żywotność.
Jeżeli znacie jakieś inne sposoby na przedłużenie żywotności laptopa, koniecznie napiszcie w komentarzu! Z radością uzupełnimy artykuł o dodatkowe sugestie naszych czytelników.